UYARLAMALARIN USTASINA VEDA!

"Gramofon Avrat" ve "Karartma Geceleri" gibi edebiyat eserlerini sinemaya uyarlayan Yusuf Kurçenli, 65 yaşında hayatını kaybetti...

UYARLAMALARIN USTASINA VEDA!

"Gramofon Avrat" ve "Karartma Geceleri" gibi edebiyat eserlerini sinemaya uyarlayan Yusuf Kurçenli, 65 yaşında hayatını kaybetti...

14 Aralık 2011 Çarşamba 10:00
UYARLAMALARIN USTASINA VEDA!

Türk sineması bir ustasını daha kaybetti. 1.5 yıldır kanser tedavisi gören yönetmen Yusuf Kurçenli, 65 yaşında hayatını kaybetti. Önceki akşam rahatsızlanan Kurçenli, İstanbul'da kaldırıldığı hastanede, tüm müdahalelere rağmen son nefesini verdi. Usta yönetmen için 13.00'de Atlas Sineması'nda bir tören düzenlenecek. Ardından ikindi vakti Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazından sonra Ulus Mezarlığı'na defnedilecek. 

SON FİLMİ İLGİ GÖRMEDİ 
 
Rize'de 1947'de doğan, 1970'li yıllarda TRT'de yapımcı ve yönetmen olarak çalışan Kurçenli, 1983'de ilk sinema filmi "Ve Recep ve Zehra ve Ayşe"yi çekti. Kurçenli, 1980 sonrası Türk sinemasının özgün filmler çeken yönetmenlerinden biriydi. Ancak, çektiği edebiyat uyarlamaları ile geniş kitlelere ulaştı. Önce, Sabahattin Ali'nin aynı adlı eserinden, Türkan Şoray'ın başrol oynadığı "Gramofon Avrat"ı sonra Melih Cevdet Anday'ın romanı "Raziye"yi sinemaya uyarladı. Bir sonraki uyarlaması ise, usta yazar Rıfat Ilgaz'ın 1940'larda yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı "Karartma Geceleri" oldu. 1994 yapımı "Çözülmeler"adlı filmde askeri darbeler sonrası insanların yaşadığı sıkıntıları anlatan Kurçenli, daha sonra sinema kariyerine ara verdi. Bu süre zarfında genelde dizilere ve Türkiye'den yurtdışına kaçırılan tarihi eserleri anlatan "Antika Talanı" adlı belgesele imza attı. 2002'de, Kadir İnanır ile Türkan Şoray'ı yıllar sonra bir araya getiren "Gönderilmemiş Mektuplar"ı çekti. Son olarak Tuba Büyüküstün'ün başrol oynadığı "Yüreğine Sor"filmine imza attı. Ancak son filmleri beklenen ilgiyi görmedi. Kurçenli'ye, 2011'de Sinema Yazarları Derneği tarafından "Onur Ödülü" verilmişti. 
 
BAŞBAKAN'DAN MESAJ 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kurçenli'nin vefatı dolayısıyla birer başsağlığı mesajı yayımladılar. Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: "Türk sinemasının emekçi yönetmenlerinden biri olan Yusuf Kurçenli'nin vefatını teessürle öğrendim. İlk gençlik yıllarından itibaren ömrünü sinemaya adayan Kurçenli, kendi fikir penceresinden, kendi dünya görüşünden yola çıkarak yaptığı filmlerle toplumun meselelerine eğilmiş olan duyarlı bir sanatçıydı." Günay da mesajında, Kurçenli'nin vefatını "Türkiye için büyük kayıp" olarak niteledi. 
 

Desktop Mobil