Bu fotoğrafla 1milyon TL kazandılar

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç çifti, fotoğrafları izinsiz kullanıldığı için açtığı davadan 1 milyon TL tazminat aldı.

Bu fotoğrafla 1milyon TL kazandılar

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç çifti, fotoğrafları izinsiz kullanıldığı için açtığı davadan 1 milyon TL tazminat aldı.

14 Şubat 2018 Çarşamba 15:45
Bu fotoğrafla 1milyon TL kazandılar

Bergüzar Korel ile Halit Ergenç çiftinin fotoğraflarının izinsiz olarak kullanıldığı iddiası ile, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne dava açıldı.

Binbir Gece” dizisinin 2008 yılında seyirciyle buluştuğunun anlatıldığı dilekçede, “Davalı inşaat şirketi, dizinin final bölümünün kendi projelerinde çekileceğini ilan etti. Proje kapsamında müvekkillerimiz Halit Ergenç ile Bergüzar Korel’in fotoğrafları izinsiz kullanıldı. Bu nedenle müvekkilimizin fotoğraflarını izinsiz kullanan davalı inşaat şirketi ortaklığına, 2008 yılında 200’er bin lira maddi, 50’şer bin lira manevi olmak üzere 500 bin liralık tazminat davasını açmış bulunmaktayız” denildi.

Dava tam 10 yıl sürdü ve 3 kez Yargıtay’a gitti. Bu 10 yıl içinde Ergenç çifti dava dilekçesini ıslah ederek (arttırmak, düzeltmek, iyileştirmek) 1 milyon liraya yükseltti.

Gerçekleşen davanın duruşmasına, davacı Halit Ergenç-Bergüzar Korel çiftinin avukatı ile davalı inşaat şirketi ortaklığının avukatı katıldı. Çiftin avukatı, “Davanın zaman aşımına dolmasına imkan yoktur. Haksız rekabettir, uzamış zaman aşımı mevcuttur. Islah talebimiz doğrultusunda davamızın kabulüne karar verilsin” dedi.

Davalılar vekili davanın reddini istedi. Ancak mahkeme, davacı oyunculara ait fotoğrafların davalı inşaat şirketi ortaklığı tarafından izinsiz olarak reklam ve tanıtımlarda kullanıldığına karar verdi. Son olarak inşaat şirketi ortaklığının, Bergüzar Korel’e 450 bin lira maddi, 50 bin lira manevi, Halit Ergenç’e de 450 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi olmak üzere toplam 1 milyon liranın, 3 Haziran 2008 tarihinden işleyecek faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.

Desktop Mobil